Lokalizujeme asp.net aplikaci
Jistě každý zná situaci, kdy je nutné lokalizovat aplikaci a nabídnout ji uživatelům v několika jazykových mutacích. .NET framework toto řeší velice elegantně pomocí resource souborů a ResourceManagera. V asp.net 2.0 je celé řešení velice důmyslně řešeno, kdy je možnost jít ještě dále a nabízí se tak mít lokální a globální resource soubory, o tom, jak to celé funguje napsal poměrně zajímavý blogspot také Robert Haken v článku Lokalizace snadno a rychle - explicitní lokalizace. Jak už to však bývá, ne vše je tak kulaté jak se zdá.
Je to už nějaká chvíle co byl na konferenci o .net na fóru builder.cz položen dotaz ohledně možnosti lokalizace asp.net aplikací. Tenkrát jsem slíbil, že se pokusím sepsat nějaký krátký příspěvek na toto téma a zpřístupnit tak své nabyté zkušenosti také ostatním.
O co se konkrétně jedná? Autora dotazu zajímalo, zda je možné použít k lokalizaci texty, které má umístěny v databázi. Odkazů na řešení daného úkolu se našlo hnedka několik, ale většinou se jednalo o takové řešení, které nebylo elegantní (alespoň mě se nezdálo). Převážně se taková řešení opírala o skutečnost, že je nutné explicitně provést lokalizaci daného textu z codebehind stránky tj. vytvořit si nějaký vlastní DbResourceManager a pomocí metod GetString provádět lokalizaci jednotlivých textů. Přitom je velice elegantní a dostupné řešení v asp.net 2.0, a to použítí meta značek a nebo alespoň použití explicitní lokalizace tedy uvedení této konstrukce.
property="<%$ Resources: LokalizovanyText %>"
Jaká je tedy možnost lokalizace v případě, že nechci používat resource soubory? Mám já, jako vývojář, nějakou možnost si říci, že všechny texty budou uloženy třeba v databázi a odsud se budou načítat? A to ještě pokud možno s co nejmenším úsilým, které k lokalizaci bude nutné udělat? Nebude nutné se uchýlit k nějakému vlastnímu formátu řešení lokalizace, byť by bylo sebelépe navrženo, a upustit tak od modelu, který je v současné chvíli podporován v asp.net 2.0? Nesetkám se zde s podobným problémem, který nastavá u celkové konfigurace aplikace, kdy je možné používat ConfigurationManager pouze ve spojitosti s .config souborem a přitom je občas vhodné mít konfiguraci uloženu i jinde?
Na poslední otázky je však v souvislosti s lokalizací možné odpovědět, nikoliv. Tím řešením je napsat si vlastní ResourceProviderFactory a implementovat několik rozhraní případně dědit z tříd již existujících. To celé potom spojit v jeden funkční celek pomocí konfiguračního souboru web.config v jeho sekci globalization a to atributem resourceProviderFactoryType.
O tom, jak si napsat takový jednoduchý ResourceProvider, kterým je možné lokalizovat asp.net aplikace a vesměs pouze přepínat pomocí konfigurace mezi jednotlivými možnostmi, se rozepíšu příště.