Vývoj ve VS2010 jen na klávesnici

Po dlouhé době jsem se dostal k tomu napsat další příspěvek. Možná maličko netypický pro tento blog, přesto mě k tomu vede několik pohnutek o které bych se rád podělil a třeba zjistil i názor ostatních. Momentálně jsem se dostal do fáze projektu, kdy jsem potřeboval velice rychle vytvořit nejen kostru aplikace, ale také její implementaci. Zároveň jsem zjistil, že každé sáhnutí na myš mě vede k tomu, abych se ještě přepnul do další aplikace, nebo jen zkontroloval, zda proces puštěný na pozadí je v běhu. A tak jsem se rozhodl přejít na kompletní ovládání Visual Studia pomocí klávesnice a klávesových zkratek. Musím na úvod připomenout, že jsem teprve v počátečních fázích a mám za sebou přibližně tři dny intenzivního používání a zvykání si na takovéto ovládání, přesto zjišťuji, že jsem každou chvilkou produktivnější a že mě to více baví, protože se mohu lépe soustředit na "to" důležité. V tomuto přechodu mi velice pomáhá Resharper od JetBrains, ano, vyzkoušel jsem taktéž CodeRush, avšak ten si nedokázal rozumně poradit se strukturou a velikostí projektů v solution. Tento přechod je především o naučení se a zafixování si klávesových zkratek, které jsou pro pohyb po jednotlivých projektech a třídách nezbytné. Zároveň však zjišťuji, že ne vše, co je ve Visual Studiu je účinné, nebo je účinné vždy. Na co velice často narážím je přechod na Solution explorer v okamžiku, kdy jsem v editaci kódu a potřebuji přejít na jiný projekt. Potom je třeba použít klávesovou zkratku R# a přejít na aktuální soubor a poté přejít na projekt (složku), kam potřebuji vložit nový soubor. Klávesová zkratka VS2010 je v tomto okamžiku totiž neaktivní, nebo jen prostě nereaguje, přitom pokud se přepnu do jiného pomocného okna, např. Properties, tak odsud se již do Solution exploreru dostanu.

Co bych ocenil

a je možné, že takovou funkcionalitu již nabízí nějaký doplněk, nebo postupně zjistím, že to vlastně není potřeba a je možné to suplovat jinou operací, je možnost určit, do jakého projektu umístit nově vytvářený soubor (třídu, interface, atd.), a to třeba na základě nějakého patternu nebo konvence.

Máte nějaké tipy, které usnadní přechod čistě jen na klávesnici? Je mi jasné, že pro udržení se v této kondici je a bude třeba tréninku a to i v okamžicích, kdy se nebude jednat o kódování a Visual Studio bych měl vidět jen jako ikonku na ploše. Jak jste postupovali vy, pokud jste přecházeli jen na klávesnicové ovládání? Díky za rady.

1 Comment

  • Votok said

    Asi pozdě, ale já přejdu na aktuální soubor ALT+SHIFT+L (R#) a pak píšu název projektu a kurzor na něj skočí.
    Pro změnu já zase hledám zkratku na přechod do seznamu metod třídy, zatím skáču po kódu jen inkrementálně ctrl+I, ctrl+shift+i

Add a Comment